venue burgee

GP1 för Laser och GP2 för Zoom8 2018

Råå Jolleklubb

RESULTAT 16:58 DEN April 29, 2018

LASER 4.7 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR. RORSMAN KLUBB R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st LASER 4.7 SWE 199612 CALLE LINDBOM GKSS 2.0 2.0 (4.0) 1.0 9.0 5.0
2nd LASER 4.7 SWE 182611 RASMUS LINDSTRÖM GKSS (6.0) 3.0 3.0 3.0 15.0 9.0
3rd LASER 4.7 SWE 206946 OSCAR FÄLLMAN OXSS 3.0 8.0 1.0 (9.0) 21.0 12.0
4th LASER 4.7 SWE 196223 AXEL HALLQUIST KSSS (13.0) 6.0 2.0 5.0 26.0 13.0
5th LASER 4.7 SWE 212715 MATILDA WERTON GKSS 1.0 7.0 7.0 (15.0) 30.0 15.0
6th LASER 4.7 SWE 204669 RASMUS GRANZIN KSSS 10.0 1.0 (23.0 BFD) 8.0 42.0 19.0
7th LASER 4.7 SWE 211278 SVEA SAHLIN GKSS (18.0) 13.0 6.0 2.0 39.0 21.0
8th LASER 4.7 SWE 200697 HEDVIG LILJEGREN KSSS 9.0 5.0 (14.0) 7.0 35.0 21.0
9th LASER 4.7 SWE 213738 KAROLINA LANDMARK GKSS 8.0 10.0 (11.0) 6.0 35.0 24.0
10th LASER 4.7 SWE 204025 MATTIAS TRENDE KSSS 7.0 9.0 9.0 (14.0) 39.0 25.0
11th LASER 4.7 SWE 1 TILDE SKÖRVALD GKSS 12.0 (14.0) 10.0 4.0 40.0 26.0
12th LASER 4.7 SWE 11 LOVISA DARIN GKSS 4.0 15.0 8.0 (18.0) 45.0 27.0
13th LASER 4.7 SWE 208283 LARS MOLITOR BOOSS 11.0 4.0 (15.0) 12.0 42.0 27.0
14th LASER 4.7 SWE 212714 TILDE ZEEBERG LDSS 14.0 (18.0) 5.0 10.0 47.0 29.0
15th LASER 4.7 SWE 201655 VICTORIA DYRELL KSSS 5.0 12.0 12.0 (13.0) 42.0 29.0
16th LASER 4.7 SWE 210342 SOFIA LEVIN HÅKANSSON KSSS 16.0 (19.0) 18.0 11.0 64.0 45.0
17th LASER 4.7 SWE 213748 THERESE BOWALD GKSS 17.0 (20.0) 13.0 19.0 69.0 49.0
18th LASER 4.7 SWE 199052 CAJSA BRODÉN SNBK (21.0) 11.0 21.0 20.0 73.0 52.0
19th LASER 4.7 SWE 211113 SISSEL ENGDAHL KSSS 19.0 17.0 16.0 (22.0) 74.0 52.0
20th LASER 4.7 SWE 175665 LOUISE ZETTERSTRÖM BOSS 15.0 (22.0) 17.0 21.0 75.0 53.0
21st LASER 4.7 SWE 203585 AXEL RHEBORG KSSS (22.0) 16.0 20.0 17.0 75.0 53.0
22nd LASER 4.7 SWE 213739 MATILDA SPÅRMAN GKSS 20.0 (21.0) 19.0 16.0 76.0 55.0

LASER RADIAL Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR. RORSMAN KLUBB R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st LASER RADIAL SWE 207830 FABIAN MAGNUSSON GKSS (4.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 9.0 5.0
2nd LASER RADIAL SWE 212316 LUDVIG LINDQVIST KSSS 1.0 4.0 (33.0) 4.0 2.0 44.0 11.0
3rd LASER RADIAL SWE 208879 AXEL RAHM GKSS (7.0) 2.0 3.0 2.0 7.0 21.0 14.0
4th LASER RADIAL SWE 213740 LUCAS BERGSTRÖM GKSS 8.0 3.0 (10.0) 3.0 3.0 27.0 17.0
5th LASER RADIAL SWE 200922 ANDRÉ OLSSON RJK (38.0) 6.0 1.0 10.0 5.0 60.0 22.0
6th LASER RADIAL SWE 212711 OLLE LINDBOM GKSS (11.0) 9.0 6.0 5.0 4.0 35.0 24.0
7th LASER RADIAL SWE 213049 RASMUS ALNEBECK GKSS 9.0 7.0 11.0 6.0 (14.0) 47.0 33.0
8th LASER RADIAL SWE 208355 FILIP KARLSSON HJBK (29.0) 5.0 4.0 11.0 15.0 64.0 35.0
9th LASER RADIAL SWE 213048 CARL ESKILSTORP GKSS (13.0) 11.0 9.0 8.0 8.0 49.0 36.0
10th LASER RADIAL SWE 212726 ESKIL JONASSON GKSS 10.0 (17.0) 13.0 7.0 9.0 56.0 39.0
11th LASER RADIAL SWE 212709 TIM NYLLINGE KSSS (24.0) 10.0 15.0 9.0 6.0 64.0 40.0
12th LASER RADIAL SWE 209031 OSSIAN KAMAL KSSS 5.0 (19.0) 16.0 13.0 10.0 63.0 44.0
13th LASER RADIAL SWE 208291 KLARA UTTERSTRÖM GKSS (26.0) 8.0 5.0 22.0 11.0 72.0 46.0
14th LASER RADIAL SWE 203538 ERIK LINDBERG JKV 3.0 15.0 (40.0) 17.0 19.0 94.0 54.0
15th LASER RADIAL SWE 204711 TINDRA FORSEN KSSS 12.0 24.0 7.0 16.0 (39.0) 98.0 59.0
16th LASER RADIAL SWE 197954 MAGNUS TRYSELIUS KSSS 2.0 16.0 22.0 (42.0) 22.0 104.0 62.0
17th LASER RADIAL SWE 204751 FREDRIK HANSSON GKSS 21.0 (26.0) 8.0 15.0 26.0 96.0 70.0
18th LASER RADIAL SWE 209896 AUGUST JUNGSTEDT KSSS 22.0 18.0 12.0 18.0 (24.0) 94.0 70.0
19th LASER RADIAL SWE 20141 LIV GYLLFORS KSSS 16.0 (25.0) 14.0 24.0 SCP 16.0 95.0 70.0
20th LASER RADIAL SWE 199014 PONTUS KARLSSON VÄSS (30.0) 28.0 17.0 19.0 12.0 106.0 76.0
21st LASER RADIAL SWE 211283 STEFAN LÖHR KSSS 19.0 12.0 19.0 (37.0) 29.0 116.0 79.0
22nd LASER RADIAL SWE 160591 LOTTA HANDMARK GKSS 17.0 13.0 24.0 (25.0) 25.0 104.0 79.0
23rd LASER RADIAL SWE 197355 OLIVER ÖSTERBERG GKSS 45.0 14.0 (50.0 DNC) 12.0 13.0 134.0 84.0
24th LASER RADIAL SWE 206973 BJÖRN SANDBERG JKV 14.0 20.0 32.0 20.0 (38.0) 124.0 86.0
25th LASER RADIAL SWE 23153 BENGT HOLMQVIST BOSS 25.0 27.0 20.0 (50.0 DNF) 20.0 142.0 92.0
26th LASER RADIAL SWE 210347 FANNY DE SUSINI GKSS 6.0 (38.0) 21.0 29.0 37.0 131.0 93.0
27th LASER RADIAL SWE 207535 LUDWIG HAGBY GKSS (35.0) 23.0 26.0 27.0 21.0 132.0 97.0
28th LASER RADIAL SWE 198437 OSCAR FYRK GKSS (41.0) 22.0 25.0 26.0 28.0 142.0 101.0
29th LASER RADIAL SWE 204023 OLIVER EDLUND GKSS 15.0 35.0 23.0 31.0 (50.0 DNF) 154.0 104.0
30th LASER RADIAL SWE 205311 PHILIP BOUVIN SUSS (43.0) 41.0 28.0 23.0 17.0 152.0 109.0
31st LASER RADIAL SWE 209897 FELIX LINDEBERG NYSS (47.0) 29.0 29.0 28.0 23.0 156.0 109.0
32nd LASER RADIAL SWE 209137 HANNA KOBA JKV 23.0 34.0 18.0 35.0 (36.0) 146.0 110.0
33rd LASER RADIAL SWE 208861 JOEL LINDQVIST BRSS (34.0) 31.0 31.0 30.0 18.0 144.0 110.0
34th LASER RADIAL SWE 202413 WILMER NORD KSSS 28.0 30.0 (41.0) 34.0 32.0 165.0 124.0
35th LASER RADIAL SWE 194931 GUSTAV LINDÉN OXSS (46.0) 33.0 34.0 24.0 35.0 172.0 126.0
36th LASER RADIAL SWE 209025 EMIL BERTILSON GKSS (49.0) 21.0 38.0 36.0 33.0 177.0 128.0
37th LASER RADIAL SWE 206967 JULIA HENRIKSSON GKSS (39.0) 32.0 30.0 38.0 30.0 169.0 130.0
38th LASER MASTER RADIAL SWE 163780 KRISTIN WILHELMSSON MÄBK 27.0 (44.0) 35.0 41.0 31.0 178.0 134.0
39th LASER RADIAL SWE 209895 JONAS WALLANDER KSSS 18.0 36.0 42.0 40.0 (44.0) 180.0 136.0
40th LASER MASTER RADIAL SWE 173472 PETER MELLBERG BOJK 36.0 46.0 27.0 (47.0) 27.0 183.0 136.0
41st LASER RADIAL SWE 204880 SANNA DELANDER RJK 31.0 42.0 36.0 32.0 (50.0 DNF) 191.0 141.0
42nd LASER MASTER RADIAL SWE 201410 OLA GRABNER EDSJ (44.0) 43.0 37.0 21.0 41.0 186.0 142.0
43rd LASER RADIAL SWE 173664 JOHANNA EDH GKSS 32.0 39.0 (45.0) 39.0 34.0 189.0 144.0
44th LASER RADIAL SWE 199622 GUSTAF SEVEDAG GKSS 37.0 40.0 39.0 33.0 (43.0) 192.0 149.0
45th LASER MASTER RADIAL USA 170722 CSILLA GAL LKSS 20.0 (48.0) 44.0 45.0 47.0 204.0 156.0
46th LASER RADIAL FIN 195481 THOMAS LINDSTRÖM   42.0 37.0 43.0 (48.0) 42.0 212.0 164.0
47th LASER RADIAL SWE 211970 RUBEN ÖSTERLUND KSSS 40.0 45.0 (47.0) 43.0 40.0 215.0 168.0
48th LASER RADIAL SWE 35419 STEFAN OTTOSSON KSSS 33.0 (49.0) 48.0 46.0 46.0 222.0 173.0
49th LASER RADIAL SWE 139346 EMIL PETTERSSON OSS (48.0) 47.0 46.0 44.0 45.0 230.0 182.0

LASER STANDARD Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR. RORSMAN KLUBB R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st LASER STANDARD SWE 211276 EMIL BENGTSON GKSS 4.0 1.0 1.0 1.0 (7.0) 14.0 7.0
2nd LASER STANDARD SWE 207831 MARCUS MAGNUSSON GKSS 1.0 (5.0) 2.0 2.0 4.0 14.0 9.0
3rd LASER STANDARD SWE 0 WILHELM KARK KSSS (5.0) 2.0 3.0 3.0 1.0 14.0 9.0
4th LASER STANDARD SWE 195041 ALBIN GIPPERTH GKSS 3.0 4.0 (5.0) 4.0 2.0 18.0 13.0
5th LASER STANDARD SWE 205128 JAKOB KJELLSSON GKSS 2.0 8.0 4.0 (10.0) 5.0 29.0 19.0
6th LASER STANDARD SWE 202526 ALBIN JOHNSSON GKSS (28.0 DSQ) 7.0 6.0 5.0 3.0 49.0 21.0
7th LASER MASTER STANDARD SWE 212309 TOMAS NORDQVIST GKSS 7.0 6.0 8.0 6.0 (10.0) 37.0 27.0
8th LASER STANDARD SWE 210197 ERIK LINDÉN KSSS (28.0 DSQ) 3.0 10.0 7.0 9.0 57.0 29.0
9th LASER STANDARD SWE 212310 EMIL ALNEBECK GKSS (28.0 DSQ) 9.0 7.0 11.0 6.0 61.0 33.0
10th LASER MASTER STANDARD SWE 211971 STEFAN SANDAHL MSS 6.0 11.0 11.0 (13.0) 13.0 54.0 41.0
11th LASER STANDARD SWE 198996 WILLIAM KARLSSON GKSS 8.0 (18.0) 18.0 9.0 11.0 64.0 46.0
12th LASER MASTER STANDARD SWE 212708 ANDREAS LJUNGBERG KKKK 9.0 13.0 17.0 8.0 (18.0) 65.0 47.0
13th LASER MASTER STANDARD SWE 204656 OLOF LUNDQVIST MSS 11.0 12.0 14.0 (15.0) 12.0 64.0 49.0
14th LASER MASTER STANDARD SWE 194703 PER ENOCKSON NYSS 10.0 19.0 12.0 (20.0) 16.0 77.0 57.0
15th LASER MASTER STANDARD SWE 178313 JONAS LOBELL KNSS (28.0 DSQ) 15.0 16.0 12.0 15.0 86.0 58.0
16th LASER STANDARD SWE 205326 JAN-OLOV SANDBERG VHSS (28.0 DSQ) 16.0 13.0 18.0 14.0 89.0 61.0
17th LASER STANDARD SWE 199617 SAM STENMAN KSSS (28.0 DSQ) 10.0 20.0 28.0 DSQ 8.0 94.0 66.0
18th LASER STANDARD SWE 206366 WILLIAM EKLUND EKSTRÖM KSSS (28.0 DSQ) 20.0 15.0 16.0 19.0 98.0 70.0
19th LASER MASTER STANDARD SWE 203584 MICAEL LUNDGREN MSS (28.0 DSQ) 17.0 21.0 17.0 17.0 100.0 72.0
20th LASER MASTER STANDARD SWE 213455 ANDERS NILSSON MSS 13.0 (21.0) 19.0 21.0 21.0 95.0 74.0
21st LASER STANDARD SWE 211969 ERIK LENANDER KSSS (28.0 DSQ) 14.0 9.0 28.0 DNF 28.0 DNS 107.0 79.0
22nd LASER MASTER STANDARD SWE 179571 LARS LINDGREN WBS (28.0 DNF) 22.0 22.0 14.0 22.0 108.0 80.0
23rd LASER MASTER STANDARD SWE 78082 LARS MATTSSON SSP 12.0 (25.0) 25.0 24.0 24.0 110.0 85.0
24th LASER STANDARD DEN 208937 JES RØRBECH   (28.0 DSQ) 23.0 26.0 23.0 20.0 120.0 92.0
25th LASER MASTER STANDARD SWE 207532 MATS GÖTHLIN HKKK (28.0 DNF) 24.0 24.0 22.0 23.0 121.0 93.0
26th LASER STANDARD SWE 212308 KENT HOLTNER KKKK (28.0 DNF) 28.0 BFD 23.0 19.0 28.0 DNS 126.0 98.0
27th LASER MASTER STANDARD DEN 201575 CHRISTIAN GUNNI   (28.0 DSQ) 28.0 DNS 28.0 DNS 28.0 DNS 28.0 DNS 140.0 112.0

ZOOM8 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
PLACERING KLASS NAT SEGELNR. RORSMAN KLUBB R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st ZOOM8 SWE 215 OLGA ESKILSSON VÄSS 1.0 (2.0) 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd ZOOM8 SWE 230 WILLIAM KARLSSON STSS (3.0) 1.0 1.0 2.0 7.0 4.0
3rd ZOOM8 SWE 225 CAROLINE SKÖLD ORR KBS 5.0 3.0 (8.0) 3.0 19.0 11.0
4th ZOOM8 SWE 201 WILHELM ENJIN LBSK 2.0 4.0 6.0 (10.0) 22.0 12.0
5th ZOOM8 SWE 226 DAVID JOHANNESSEN STSS 6.0 (17.0) 5.0 6.0 34.0 17.0
6th ZOOM8 SWE 237 VICTOR ALEXANDER GLARGAARD-RHODIN RJK (17.0) 5.0 4.0 9.0 35.0 18.0
7th ZOOM8 SWE 179 SOFIA DELANDER RJK 4.0 7.0 (9.0) 8.0 28.0 19.0
8th ZOOM8 DEN 267 CAROLINE LUNØE PETERSEN   11.0 (16.0) 3.0 7.0 37.0 21.0
9th ZOOM8 SWE 221 HANNA LARSSON STSS 7.0 (11.0) 11.0 4.0 33.0 22.0
10th ZOOM8 SWE 197 OSCAR JOSEFSSON BOOSS (20.0) 10.0 7.0 5.0 42.0 22.0
11th ZOOM8 DEN 200 KASPER KOSLOFF   9.0 6.0 10.0 (19.0) 44.0 25.0
12th ZOOM8 SWE 242 TOVA KÄLLERFELT STSS 8.0 8.0 (14.0) 11.0 41.0 27.0
13th ZOOM8 SWE 204 SOFIA BILLER HJSS 10.0 9.0 13.0 (14.0) 46.0 32.0
14th ZOOM8 SWE 223 JOSEPHINE STENMARK VÄSS 12.0 12.0 12.0 (13.0) 49.0 36.0
15th ZOOM8 SWE 166 MATHILDA CARLSSON RJK 16.0 13.0 (17.0) 12.0 58.0 41.0
16th ZOOM8 SWE 170 KLARA FRÖJD OXSS 14.0 14.0 (18.0) 17.0 63.0 45.0
17th ZOOM8 SWE 232 PER MATTSSON SSP 13.0 15.0 (19.0) 18.0 65.0 46.0
18th ZOOM8 SWE 234 ALEXANDRA MÖLLER STSS 15.0 (19.0) 15.0 16.0 65.0 46.0
19th ZOOM8 SWE 183 ALBIN ANDERSSON BOOSS (18.0) 18.0 16.0 15.0 67.0 49.0
20th ZOOM8 SWE 126 ALMA NORDH KKF 19.0 (20.0) 20.0 20.0 79.0 59.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com