event burgee venue burgee

Öppet DM och Final i Liros Cup Syd 2010

RJK - Råå Jolleklubb

Results are final as of 21:02 on September 19, 2010

29er class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank class sailNo club helmName crewName sailNat R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 29er 1669 ÄSSS Petter Englund Jesper Sundén SWE 1.0 1.0 1.0 (3.0 DNS) 6.0 3.0
2nd 29er 1753 ÄSSS Axel Hjelm Viktor Sundén SWE (3.0 DNF) 3.0 DNS 3.0 DNS 3.0 DNS 12.0 9.0

E-jolle class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank class sailNo club helmName crewName sailNat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st E-jolle 41 LBSK Leo Alsved   SWE (7.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 12.0 5.0
2nd E-jolle 55 LBS Martin Kareliusson   SWE 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd E-jolle 3633 BOJK Sebastian Novak   SWE (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 15.0 12.0
4th E-jolle 3210 BOSS Jacob Munck af Rosenschöld   SWE 4.0 4.0 4.0 6.0 (23.0 DNS) 41.0 18.0
5th E-jolle 20 BOSS Simon Lundmark   SWE 5.0 (8.0) 6.0 5.0 4.0 28.0 20.0
6th E-jolle 3552 RJK Caroline Åberg   SWE 6.0 6.0 5.0 4.0 (23.0 DNS) 44.0 21.0
7th E-jolle 3440 ÄSSS David Axén   SWE 8.0 7.0 (23.0 DNS) 7.0 5.0 50.0 27.0
8th E-jolle 3371 SSP Jens Isacsson   SWE (9.0) 9.0 8.0 8.0 6.0 40.0 31.0
9th E-jolle 3573 HBS Simon Karlsson   SWE 2.0 5.0 7.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 60.0 37.0
10th E-jolle 3472 OTS Emil Thomasson   SWE (23.0 DNF) 10.0 9.0 9.0 23.0 DNS 74.0 51.0
11th E-jolle 3431 LBS Gustav Hertz   SWE 10.0 11.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 90.0 67.0
12th E-jolle 3179 BOSS Johanna Munck af Rosenschöld   SWE 11.0 12.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 92.0 69.0
13th E-jolle 4 LBSK Fredrik Lindblad   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 342 ÄSSS Robin Nilsson   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 3353 MSS Michelle Kimbler   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 3423 ÄSSS Maria Bjureen   SWE (23.0 DNF) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 3552 RJK Hanna Hultgren   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 349 MSS Jacob Söderstjerna   NOR (23.0 DNF) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 2982 ÄSSS Adam Liljekvist   SWE (23.0 DNF) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 3221 ÄSSS Joanna Wännman   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 3310 ÄSSS Caisa Sundén   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0
13th E-jolle 357 ÄSSS Sigrid Wikström   SWE (23.0 DNS) 23.0 DNF 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 115.0 92.0

Optimist class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank class sailNo club helmName crewName sailNat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Optimist 4288 LBSK André Camming   SWE 1.0 1.0 (7.0) 2.0 2.0 13.0 6.0
2nd Optimist 4344 OTS Jesper Thomasson   SWE (4.0) 2.0 1.0 3.0 3.0 13.0 9.0
3rd Optimist 4329 RJK Filippa Linde   SWE 2.0 5.0 2.0 (43.0 OCS) 1.0 53.0 10.0
4th Optimist 3832 MSS Philip Gohed   SWE 3.0 3.0 3.0 (43.0 OCS) 4.0 56.0 13.0
5th Optimist 4354 SSP Matilda Pettersson   SWE (6.0) 4.0 5.0 1.0 5.0 21.0 15.0
6th Optimist 4234 BOJK Vidar Åsly   SWE 5.0 (7.0) 4.0 6.0 7.0 29.0 22.0
7th Optimist 4324 BOSS Johanna Hansson   SWE (9.0) 6.0 6.0 4.0 6.0 31.0 22.0
8th Optimist 3828 SSP Johanna Christensson   SWE 8.0 (10.0) 8.0 5.0 8.0 39.0 29.0
9th Optimist 3781 SSP Anna Isacsson   SWE (13.0) 9.0 11.0 9.0 10.0 52.0 39.0
10th Optimist 4065 LBSK Hjalmar Palm   SWE (16.0) 15.0 10.0 8.0 9.0 58.0 42.0
11th Optimist 4087 BOSS Lovisa Rogemark-Hagel   SWE (17.0) 16.0 9.0 7.0 11.0 60.0 43.0
12th Optimist 4299 LBSK Henrik von Friesendorff   SWE (15.0) 11.0 14.0 11.0 12.0 63.0 48.0
13th Optimist 4300 SSP Pontus Gersne   SWE 14.0 12.0 13.0 10.0 (43.0 DNF) 92.0 49.0
14th Optimist 4224 RSSS Line Svensson   SWE 10.0 13.0 12.0 (43.0 DNS) 43.0 DNS 121.0 78.0
15th Optimist 4254 LBSK Kristoffer Nordström   SWE 7.0 8.0 (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 144.0 101.0
16th Optimist 5390 RJK Oliver Uziel   ITA 18.0 14.0 (43.0 DNF) 43.0 DNS 43.0 DNS 161.0 118.0
17th Optimist 4328 RJK Ian Linde   SWE 11.0 (43.0 DNF) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 183.0 140.0
18th Optimist 4201 OTS Jacob Holmqvist   SWE 12.0 (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 184.0 141.0
19th Optimist 3874 OTS Théa Bergqvist   SWE 19.0 (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 191.0 148.0
20th Optimist 3715 ÄSSS Oscar Dahlberg   SWE 20.0 (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 192.0 149.0
21st Optimist 3424 RJK Niklas André   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3497 RJK Martin Jacobson   SWE (43.0 DNF) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3522 ASSS Mark Nekander-Smajic   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3708 ÄSSS Hanna Sjögren   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3802 ÄSSS Axel Bengtsson   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3872 ÄSSS Jakob Trägårdh   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3898 RJK André Olsson   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3918 BOJK Johan Ekander   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3948 OTS Hanna Nilsson   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 3966 ÄSSS Alex Mattsson   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4077 ASSS Anton Roswall Johnsson   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4102 LBSK August von Friesendorff   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4139 BOJK Alexandra Wiking   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4153 BOJK Siri Åsly   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4187 ÄSSS Emil Olsson   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4191 RJK Sanna Delander   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4210 BOJK Gustav Tindberg   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4289 RJK Max Lindberg   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4290 RJK Eric Nordén   SWE (43.0 DNF) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 19404 ÄSSS Robin Cording   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 22052 RJK Jakob Delander   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0
21st Optimist 4126 BOJK Henrik Leijon   SWE (43.0 DNS) 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 43.0 DNS 215.0 172.0

RS Feva class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank class sailNo club helmName crewName sailNat R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st RS Feva 2551 WBS Oliver Spenner Eliott Spenner SWE 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd RS Feva 3095 LERSS David Akner Casper Österlind SWE (2.0) 2.0 1.0 2.0 7.0 5.0

Laser Radial class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank class sailNo club helmName crewName sailNat R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Radial 197355 ÄSSS Adam Gustafsson   SWE 1.0 1.0 (2.0 DNS) 2.0 DNS 6.0 4.0

Laser Standard class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank class sailNo club helmName crewName sailNat R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser Standard 194637 ÄSSS Niklas Areschoug   FIN 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 6.0 4.0
2nd Laser Standard 196659 ÄSSS Anton Barreng   SWE (3.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 10.0 7.0
3rd Laser Standard 186851 MSS Jacob Reuterskiöld   SWE 2.0 3.0 3.0 3.0 (7.0 DNS) 18.0 11.0
4th Laser Standard 183981 ASSS Jesper Wännman   SWE 5.0 4.0 (7.0 DNS) 7.0 DNS 7.0 DNS 30.0 23.0
5th Laser Standard 190610 BOSS Niklas Emond   SWE 4.0 (7.0 DNS) 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 32.0 25.0
6th Laser Standard 82245 HYC Rickard Ahl   SWE (7.0 DNS) 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNS 35.0 28.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com